tr

İnci Akü - Hayata Enerji Kat! (Put Energy into Life)

Bizler için kapalı bir kutu olarak gözüken akü, aslında bir çok özel parçadan oluşuyor. Bu parçaların üretim süreçleri ve kalitesi akünün dolayısıyla da aracınızın performansını yakından ilgilendiriyor. Peki bu bileşenlerin neler olduğunu ve işe yaradığını öğrenmeye ne dersiniz? Eğer cevabınız evet ise, hep birlikte İnci Akü garajına gidelim.
 
İnci Akü garajından tekrar merhaba, bu bölümde Akü bileşenleri ve deşarj hakkında bilgiler vereceğiz. Aküler genel olarak, plakalar seperatör ve silfülik asitten oluşan enerji depolama aracıdır. İlk bileşen ızgara ana alaşımı kurşun olan fakat teknolojisine göre içerisine farklı alaşımlar ilave edilerek güçlendirilen bir iskelet diyebiliriz.
 
Aktif madde yada hamur, akünün enerjisi için gerekli reaksiyonun oluşmasını sağlayan çok çeşitli kimyasalların bir araya gelmesiyle elde edilen ve ızgaraya sıvanan kısımdır.
Separatör, genellikle plastik malzemeden elde edilen zarf şeklinde olan bir malzemedir. Görevi pozitif ve negatif plakanın birbirine temasını engellemektir. Elektrolit, plakalarla reaksiyona girerek elektron taşıma görevini üstlenmiştir. Tam şarjlı bir aküde yoğunluk değeri bir hücre de 1.28 gr/cm3 seviyelerindedir. Kutu kapak plaka seti ve elektrolitin konulduğu plastik bir malzemedir. Buşon, akü şarj esnasında oluşan hidrojen gazının dışarı atılması konusunda yardımcı olan bir elamandır. İndikatör, her model de bulunmakla beraber, akünün genel doluluk düzeyi hakkında fikir veren bir paçadır. Eğer indikatör yeşil konumda ise, akünün dolu olduğu anlaşılmaktadır, fakat sadece tek bir hücre hakkında bize bilgi vermesinden dolayı, satış sonrasında arıza durumlarında indikatörün durumu zaman zaman göz ardı edilebilir. Akü bileşenleri bir araya geldikten sonra üretimde  şarj işlemi yapılarak, müşterilere gönderiye hazır hale gelirler.
BİZE ULAŞIN
"Saygı; iletişimde özen, ilişkide güvendir."
İnci Holding 2016 Toplumsal Mesajı
Başa Dön