tr

Araca Ekstra Donanım Eklendiğinde Aküde Neler Yapılmalıdır?

Araç kullanıcıları zaman zaman araçlarına standart dışı donanım eklemek isteyebilirler. Ses sistemi, navigasyon yada farklı elektriksel donanımlar gibi. Böyle bir ekleme yapılacaksa mutlaka aracın şarj sisteminin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Araçtaki alternatörün üretmiş olduğu toplam akımdan daha fazla bir donanım eklendiğinde enerji ihtiyacını akü karşılayacaktır, bu durumda akünün deşarjını hızlandıracaktır. Örneğin ses sistemi ihtiyacı toplamda 50Amper olsun. Araç üzerindeki alternatörün gücünün de 50 amper olduğunu düşünürsek, araç rölanti devirde yada düşük devirli kullanımlarda ses sistemini besleyemeyecektir.

Aynı zamanda araçtaki diğer tüketiciler de düşünüldüğünde (klima, aydınlatma gibi) ihtiyaç artacak fakat mevcut alternatör bu ihtiyacı karşılayamayacaktır. Tüketim olduğu sürece kalan ihtiyacı akü karşılayacaktır ve bundan dolayı akünün deşarjı hızlanacak ömrü azalacaktır.

Eğer kullanıcı ses sistemini kullanmakta ısrarcıysa bu gibi durumlar için sadece ses sistemi için akü ve şarj sistemi takılmalıdır. Buradaki akünün de jel yani derin deşarja dayanaklı akü olması gerekmektedir.
Diğer Videolar
BİZE ULAŞIN
"Saygı; iletişimde özen, ilişkide güvendir."
İnci Holding 2016 Toplumsal Mesajı
Başa Dön