tr

Araç Park Halindeyken Akü Nasıl Etkilenir?

Her araçta elektriksel sabit tüketim değeri bulunmaktadır. Bu değer araçtaki elektriksel donanımlara göre farklılıklar göstermektedir. Tavsiye edilen değer 12 voltluk sistemlerde 20 ila 30 ml amper, 24 voltluk sistemlerde 60  ila /80 ml amper arasındadır.

Eğer araç uzun süre bekletilecekse(mevsimsel kullanılan traktörler gibi), bu durumda mutlaka akünün eksi kutup başı çıkartılarak bekletilmelidir. Eksi kablo çıkartıldığında elektriksel tüketim olmayacak bu durumda akü sadece bekleme koşullarına bağlı olarak deşarj olacaktır. Bu işlemin elektronik beyinli araçlardaki, elektronik beyine herhangi bir zararı yoktur. Sadece güvenlik amacıyla tekrar bağlantı yapıldığında radyo kodu girişi istemektedir.

Bu radyo kodunu da ilgili servisten temin edip bekleme sonunda kodu giriş yaparak radyonuzu kullanabilirsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da akünün bu bekleme süresi sonunda da geleceği doluluk oranın ne olacağıdır.

Eğer traktör kullanımında olduğu gibi aracın kış aylarında kullanımın olmaması gibi durumlar olacaksa (yaklaşık 3-5 ay gibi) bu tip durumlarda araç kullanılmadan önce mutlaka akünün doluluk oranı kontrol edilmelidir. Eğer sülfatlaşma yani deşarj durumu var ise mutlaka redresör şarjı uygulanmalıdır.
Diğer Videolar
BİZE ULAŞIN
"Saygı; iletişimde özen, ilişkide güvendir."
İnci Holding 2016 Toplumsal Mesajı
Başa Dön